Nu är vi igång…

Stort gult stenhus på Orionkullen i Södertälje

Nu är vi snart i mitten av februari och grupperna har kommit igång lite. Vi hoppas att du som vill börja spela teater inte ger upp i väntan på en plats i nån av våra grupper. Flera grupper är öppna för att ta emot nya medlemmar, främst måndagar, onsdagar och torsdagar. Mejla till info@sta.nu och fråga.

Vad gäller lokaler så kämpar vi nästan dagligen med att lösa en spelscen för våra kommande produktioner. I vår är det fem produktioner som är aktuella för premiär. Några har redan annan spelplats ordnad men några har ingen ännu. Så snart vi vet nåt mer i frågan så kommer ledarna och medlemmar meddelas såklart.

På flickskolan så är allt som vanligt. Vi har två dramasalar, ett konferensrum samt ett litet kontor.  Dessvärre är det ganska dragigt på Flickskolan. Ska du vara där under lite längre period så ha med dig varma sockor. Vi har varit i kontakt med Telge Fastigheter och dom har lovat att se över det hela.

Nåväl, det var en liten statusrapport från Styrelsen. Har du frågor så tveka inte att höra av dig direkt via mejl.